Offering you a complete choice of products which include cbn insert tool, cbn inserts ( tnga 160408s2020 iz7200 ), cbn inserts, cbn inserts ( vnga 160408s2020 iz7200), cbn inserts ( cnga 120404s2020 iz7200) and cbn inserts ( tnga 160408s2020 iz2600 ).
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Material | CBN |
| Brand | IZON |
| Usage/Application | CNC Machine |
| Material Grade | CBN |
| Coating | CBN |
| Size | ALL |
| Shape | TNGA/CNGA/VNGA |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1065 / Piece Get Latest Price
| CBN Type | Brazed CBN |
| Insert Shape | TNGA |
| Grade | Hardened Steel |
| Workpiece Hardness | Above 65 HRC |
| Workpiece Material | Hardened Steel |
| Application | Hard Turning |
| Nose Radius | 0.8 mm |
| Cutting Condition | Heavy Interrupted |
| Coating | Uncoated |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1065 / Piece Get Latest Price
| CBN Type | Solid CBN |
| Grade | High CBN |
| Workpiece Hardness | 55–65 HRC |
| Material | CBN |
| Brand | Izon |
| Country Of Origin | Tiwan |
| Corner radius | 0.4/0.8/1.2 |
| Hardness | above 55 HRC |
Minimum order quantity: 10 Piece
High quality CBN inserts in all shape ,
TNGA/CNGA/VNGA/WNGA available with high performance.
₹ 1065 / Piece Get Latest Price
| CBN Type | Brazed CBN |
| Insert Shape | VNGA |
| Grade | Hardened Steel |
| Workpiece Hardness | Above 65 HRC |
| Workpiece Material | Hardened Steel |
| Application | Hard Turning |
| Nose Radius | 0.8 mm |
| Cutting Condition | Heavy Interrupted |
| Coating | Uncoated |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1065 / Piece Get Latest Price
| CBN Type | Brazed CBN |
| Insert Shape | CNGA |
| Grade | Hardened Steel |
| Workpiece Hardness | Above 65 HRC |
| Workpiece Material | Hardened Steel |
| Application | Hard Turning |
| Nose Radius | 0.4 mm |
| Cutting Condition | Heavy Interrupted |
| Coating | Uncoated |
₹ 1065 / Piece Get Latest Price
| CBN Type | CBN |
| Insert Shape | TNGA |
| Grade | Cast Iron Grade |
| Workpiece Hardness | 55–65 HRC |
| Workpiece Material | Cast Iron |
| Application | Hard Turning |
| Nose Radius | 0.8 mm |
| Coating | Uncoated |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1065 / Piece Get Latest Price
| CBN Type | Brazed CBN |
| Insert Shape | CNGA |
| Grade | Cast Iron Grade |
| Workpiece Hardness | 55–65 HRC |
| Workpiece Material | Cast Iron |
| Application | Hard Turning |
Minimum order quantity: 10 Piece
CBN Inserts ( CNGA 120408S2020 IZ2600 )
Cast Iron & Chilled Materials
₹ 1065 / Piece Get Latest Price
| CBN Type | Brazed CBN |
| Insert Shape | TNGA |
| Grade | Hardened Steel |
| Workpiece Hardness | Above 65 HRC |
| Workpiece Material | Hardened Steel |
| Application | Hard Turning |
| Nose Radius | 0.4 mm |
| Cutting Condition | Heavy Interrupted |
| Coating | Uncoated |
Minimum order quantity: 10 Piece
Nilesh Dosani (Director)
N K Engineering Co
Bizhub Comercial Complex,, Office No-201,, Nr.Pearl Woman Hospital,, Opp.Tapovan School, 150-Feet Ring Road
Rajkot - 360004, Gujarat, India