Wholesale Trader of a wide range of products which include solid carbide ball nose cutter, 0.5 mm end mill, 55hrc 4 flute solid carbide end mills, 3 mm carbide end mill, end mill 7 mm and s32s bwlnl-08 (wnmg08).
₹ 900 / Piece Get Latest Price
| Cutting Diameter(D1) | 0.2 to 20mm |
| Maximum Cutting Depth | 3D |
| Grade | 55HRC |
| Shank Diameter(D) | Standard |
| Number of Flutes | 2/4/6 |
| End Type | Ball Nose End |
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 0.2 TO 0.9 |
| End Type | Square End |
| Brand | Widia |
| Overall Length | 50 |
| Number Of Flutes | 2 FLUTE |
| Length Of Cut | 1/2MM |
| Coating | Coated |
| Finish Type | Finishing |
₹ 1400 / Piece Get Latest Price
| Material | Carbide |
| Diameter | 1 TO 20MM |
| End Type | Square End |
| No of Flutes | 4 |
| Overall Length | 50/75/100/150 |
| Length Of Cut | 15 mm |
| Coating | Coated |
| Finish Type | Finishing |
₹ 266 / Piece Get Latest Price
| End Type | Square End |
| No of Flutes | 3 |
| Coating | Coated |
| Length Of Cut | 5 mm |
| Finish Type | Finishing |
₹ 557 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 30 mm |
| Overall Length | 60MM |
| End Type | Square End |
| Number Of Flutes | 4 |
| Length Of Cut | 20 |
| Coating | Coated |
₹ 1190 / Piece Get Latest Price
| Shank Diameter | 32 mm |
| Min Boring Diameter | 40MM |
| Material Grade | TOOL STOOL |
| Insert Shape | WNMG |
| Overall Length | 150 mm |
| Coolant Type | No Coolant Hole |
| Shank Type | Cylindrical |
| Application | Semi Finish Boring |
Minimum order quantity: 5 Piece
S32S BWLNL-08 – Special Details
Holder Type: Internal turning / boring bar (for ID machining)
Shank Diameter: 32 mm (S32) – heavy duty rigid bar
Insert Type: Compatible with WNMG 0804 series inserts
Insert Shape: Trigon (80° negative insert)
Clamping System: Top clamp + screw (strong holding, stable cutting)
₹ 1680 / Piece Get Latest Price
| Shank Diameter | 25 mm |
| Min Boring Diameter | 16 mm |
| Material Grade | TOOLS TOOL |
| Insert Shape | TNMG |
| Overall Length | 300 mm |
| Coolant Type | No Coolant Hole |
| Shank Type | Cylindrical |
| Application | Semi Finish Boring |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 560 / Piece Get Latest Price
| Shank Diameter | 12 mm |
| Min Boring Diameter | 16 mm |
| Material Grade | TOOLSTEEL |
| Insert Shape | CCMT |
| Overall Length | 100 mm |
| Coolant Type | No Coolant Hole |
| Shank Type | Cylindrical |
| Application | Semi Finish Boring |
Minimum order quantity: 5 Piece
S12K SCLCL-06 is an internal turning (boring) tool holder designed for precision machining operations. It is suitable for holding CCMT/CCGT type inserts for internal profiling, finishing, and light roughing work.
₹ 420 / Piece Get Latest Price
| Tool Type | Boring bar |
| Shank Diameter | 8 mm |
| Material Grade | Ms |
| Min Boring Diameter | 12 mm |
| Insert Shape | CCMT |
| Overall Length | 125 mm |
| Coolant Type | No Coolant Hole |
Features:
₹ 490 / Piece Get Latest Price
| Shank Diameter | 10 mm |
| Min Boring Diameter | 8 mm |
| Material Grade | Alloy Steel |
| Insert Shape | CCMT |
| Overall Length | 125 mm |
| Coolant Type | No Coolant Hole |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 2240 / Piece Get Latest Price
| Shank Diameter | 32 mm |
| Min Boring Diameter | 40mm |
| Material Grade | TOOL STOOL |
| Insert Shape | TNMG16 |
| Overall Length | 250 mm |
| Coolant Type | No Coolant Hole |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 980 / Piece Get Latest Price
| Shank Diameter | 16 mm |
| Technical Name | Boringbar |
| Min Boring Diameter | 20 mm |
| Material Grade | TOOL STOOL |
| Insert Shape | VNMG12 |
| Overall Length | 200 mm |
| Coolant Type | External Coolant |
₹ 1190 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | TOOLSTOOL |
| Insert Shape | VNMG12 |
| Overall Length | 200 mm |
| Coolant Type | No Coolant Hole |
| Shank Diameter | 20 mm |
| Min Boring Diameter | 25 mm |
₹ 1791 / Piece Get Latest Price
| Cutter Diameter | 8 mm |
| Number Of Flutes | 3 Flute |
| Material Grade | Carbide |
| Cutting Length | 24 |
| Overall Length | 60 mm |
| Coating | DLC Coated |
| Shank Diameter | 8 mm |
Best for machining:
Nilesh Dosani (Director)
N K Engineering Co
Bizhub Comercial Complex,, Office No-201,, Nr.Pearl Woman Hospital,, Opp.Tapovan School, 150-Feet Ring Road
Rajkot - 360004, Gujarat, India