Offering you a complete choice of products which include solid carbide ball nose end mill, solid carbide micro end mills, solid carbide ballnose 65hrc, 6mm carbide end mill, carbide end mill 10 mm and 65 hrc solid carbide end mill.
₹ 2250 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 1 TO 20 |
| End Type | Ball Nose End |
| Cutting Diameter(D1) | 1mm to 20mm |
| Grade | 55hrc |
| Maximum Cutting Depth | 5mm |
| Brand | IZON |
| Number Of Flutes | 2/3/4 |
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Shank Diameter | 4 mm |
| Mill Diameter | 0.1 to 1mm |
| Number Of Flutes | 2 |
| End Type | Square End |
| Length Of Cut | standard |
| Coating | Coated |
| Finish Type | Finishing |
| Workpiece Material | any |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 383 / Piece Get Latest Price
| Color | Blue |
| Material | SOLID CARBIDE |
| Size | 12X12X100 |
| Diameter | 1 to 20mm |
| Grade | 65 HRC |
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| End Type | Square End |
| No of Flutes | 4 |
| Coating | Coated |
| Length Of Cut | 15 mm |
| Finish Type | Finishing |
₹ 1050 / Piece Get Latest Price
| End Type | Square End |
| Diameter | 25 mm |
| No of Flutes | 4 |
| Coating | Coated |
| Length Of Cut | 25 mm |
| Finish Type | Finishing |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 3059 / Piece Get Latest Price
| End Type | Square End |
| No of Flutes | 4 |
| Length Of Cut | 15 mm |
| Coating | Coated |
| Finish Type | Finishing |
₹ 9156 / Piece Get Latest Price
| Cutter Diameter | 16 mm |
| Cutting Diameter | 16 mm |
| Number of Flutes | 4 Flute |
| End Type | Square End |
| Overall Length | 100 mm |
| Overall Length (OAL) | 100 mm |
| Flute Length | 45 |
₹ 1617 / Piece Get Latest Price
| Cutter Diameter | 6 mm |
| Cutting Diameter | 5 mm |
| Number of Flutes | 4 Flute |
| End Type | Square End |
| Overall Length | 75 mm |
| Overall Length (OAL) | 100 mm |
| Cutting Length | 24 |
| Hardness (HRC) | 55 HRC |
| Coating | TiAlN |
| Shank Diameter | 5 mm |
| Flute Length | 25 mm |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 840 / Piece Get Latest Price
| Cutter Diameter | 5 mm |
| Cutting Diameter | 5 mm |
| Number of Flutes | 4 Flute |
| End Type | Square End |
| Overall Length (OAL) | 75 mm |
| Flute Length | 16 mm |
| Hardness (HRC) | 55 HRC |
| Coating | TiAlN |
| Shank Diameter | 6 mm |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 3197 / Piece Get Latest Price
| Cutter Diameter | 8 mm |
| Number of Flutes | 4 Flute |
| End Type | Square End |
| Overall Length | 100 mm |
| Cutting Length | 35 |
| Max. Workpiece Hardness | 65 HRC |
| Coating | TiSiN |
| Shank Diameter | 8 mm |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1116 / Piece Get Latest Price
| Cutter Diameter | 4 mm |
| Number of Flutes | 4 Flute |
| End Type | Square End |
| Overall Length | 100 mm |
| Cutting Length | 20 mm |
| Max. Workpiece Hardness | 65 HRC |
| Coating | TiSiN |
| Shank Diameter | 4 mm |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 3119 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 100 mm |
| No of Flutes | 4 |
| Material | carbide endmill |
| End Type | Square End |
| Size | DIA 16mm |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1700 / Piece Get Latest Price
| End Type | Square End |
| Number Of Flutes | 3 |
| Overall Length | 100MM |
| Coating | Coated |
| Finish Type | Finishing |
₹ 1410 / Piece Get Latest Price
| Cutter Diameter | 8 mm |
| Cutting Diameter | 8 mm |
| Number of Flutes | 4 Flute |
| End Type | Square End |
| Overall Length (OAL) | 60 mm |
| Flute Length | 25 mm |
₹ 2694 / Piece Get Latest Price
| Cutter Diameter | 9 |
| Cutting Diameter | 9mm |
| Number of Flutes | 4 Flute |
| End Type | Square End |
| Overall Length (OAL) | 75 mm |
| Flute Length | 25 mm |
Minimum order quantity: 10 Piece
Carbon Steel machining
Alloy Steel cutting
Pre-hardened Steel (up to 55 HRC)
Cast Iron machining
Die & Mold industry finishing work
Slotting, profiling, and side milling operations
₹ 9912 / Piece Get Latest Price
| Cutter Diameter | 12 mm |
| Number of Flutes | 4 Flute |
| End Type | Square End |
| Overall Length | 150 mm |
| Cutting Length | 55 |
₹ 7001 / Piece Get Latest Price
| Cutter Diameter | 10 mm |
| Number of Flutes | 4 Flute |
| End Type | Square End |
| Overall Length | 150 mm |
| Cutting Length | 55 |
₹ 1947 / Piece Get Latest Price
| Cutter Diameter | 6 mm |
| Number of Flutes | 4 Flute |
| End Type | Square End |
| Overall Length | 100 mm |
| Cutting Length | 30 mm |
₹ 3358 / Piece Get Latest Price
| Cutter Diameter | 6 mm |
| Number of Flutes | 4 Flute |
| End Type | Square End |
| Overall Length | 150 mm |
| Cutting Length | 45 |
₹ 1947 / Piece Get Latest Price
| Cutter Diameter | 5 mm |
| Number of Flutes | 4 Flute |
| End Type | Square End |
| Overall Length | 100 mm |
| Cutting Length | 30 mm |
₹ 2028 / Piece Get Latest Price
| No of Flutes | 4 |
| End Type | Ball Nose End |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1308 / Piece Get Latest Price
| Tool Material | Carbide |
| Surface Finish | finished |
| Corner Radius | 0.5 & 1.0 mm |
| Oal | STANDARD |
| Coating | coper coating |
| Size | 1mm to 20mm |
| Usage | Machining |
| Application | P,M,K,N,S |
| Flute | 4 |
| Condition | finished |
| Hardness | 55 |
| Radius | 0.5 & 1.0 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Number Of Flutes | 4 |
| Material | CARBIDE |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 1600 / Piece Get Latest Price
| Length | 75/100 |
| Usage/Application | High metal removal application |
| Brand | izon |
| Color | copper coating |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2260 / Piece Get Latest Price
| End Type | Square End |
| No of Flutes | 3 |
| Coating | Coated |
| Finish Type | Finishing |
| Country of Origin | Made in India |
Nilesh Dosani (Director)
N K Engineering Co
Bizhub Comercial Complex,, Office No-201,, Nr.Pearl Woman Hospital,, Opp.Tapovan School, 150-Feet Ring Road
Rajkot - 360004, Gujarat, India