We are a leading Wholesale Trader of bbt tool holders, tnmg &tnma for ms & casting, cbn insert tool, vardex threading inserts, cnc tool holder and s25r bwlnl - 08 ( wnmg08) from Rajkot, India.
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Type Required | Milling Tool Holder |
| Material | Hard Alloy |
| Holding Capacity | BBT-30/40/50 Standard |
| Usage/Application | ER COLLET SIDE LOCK FACEMILL ARBOR |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 135 / Piece Get Latest Price
| Material | Carbide |
| Type | Straight Shank |
| Usage/Application | Industrial |
| Coating | PVD |
₹ 900 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | CNC Machine |
| Material | CARBON BOROUN NITRIDE |
| Brand | IZON |
| Corner radius | 0.4 & 0.8 |
| Size | TNGA/CNGA/VNGA/DNGA |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Material | Carbide |
| Usage/Application | CNC Machine |
| Coating | CVD |
| Corrosion Resistant | yes |
| Customization | available |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 980 / Piece Get Latest Price
| Size/Dimension | 25*25 mm |
| Material | CNC HOLDER |
| Brand | ELEVATE |
| Color | BLACK |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1260 / Piece Get Latest Price
| Holder Type | Turning |
| Shank Type | Square |
| Shank Size | 25x25 mm |
| Insert Shape | WNMG |
| Tool Clamping | SCREW CLAPM |
| Coolant Type | No Coolant |
| Application | Turning |
Minimum order quantity: 5 Piece
The S25R BWLNL-08 is a high-precision internal turning (boring) tool holder designed for efficient machining of internal bores. It is compatible with WNMG 08 series inserts, making it suitable for medium to heavy-duty cutting operations.
This tool features a 25 mm shank diameter with a right-hand cutting direction, ensuring stable performance and reduced vibration during machining. The rigid construction provides excellent strength and durability, even under demanding cutting conditions.
₹ 1190 / Piece Get Latest Price
| Holder Type | Threading Holder |
| Shank Type | Square |
| Shank Size | 25x25 mm |
| Tool Clamping | SCREW CLAMP |
| Holder Length | 100 mm |
| Coolant Type | External Coolant |
| Application | Turning |
| Material | Tool Steel |
| Brand | Indian Make |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 1190 / Piece Get Latest Price
| Holder Type | Turning |
| Shank Type | Square |
| Shank Size | 25x25 mm |
| Tool Clamping | SCREW CLAMP |
| Coolant Type | No Coolant |
| Application | Turning |
₹ 1050 / Piece Get Latest Price
| Material | Hardened Steel |
| Holding Capacity | BT40/BT50/ISO40/ISO50 |
| Usage/Application | Tool holding |
| Model Name/Number | Holder |
| Brand | ULTRA |
| Color | BLACK/SILVER |
| Packaging Type | BOX PACKING |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 285 / Piece Get Latest Price
| Type | RBKW |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Carbide |
| Coating | PVD |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 555 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Carbide |
| Coating | PVD |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1250 / Piece Get Latest Price
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 950 / Piece Get Latest Price
| Type Required | CNC Tool Holder |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2200 / Piece Get Latest Price
| Material | Carbide |
| Diameter | 100 mm |
| No of Flutes | 4 |
| Color | Black |
| Brand | Widia |
| Country of Origin | Made in India |
Nilesh Dosani (Director)
N K Engineering Co
Bizhub Comercial Complex,, Office No-201,, Nr.Pearl Woman Hospital,, Opp.Tapovan School, 150-Feet Ring Road
Rajkot - 360004, Gujarat, India