endmill & ballnose
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 1mm -20 mm |
| End Type | Square End |
| Overall Length | 30mm to 200mm |
| Length Of Cut | 40mm to 200mm |
| Coating | Coated |
| Diameter Range | 1mm to 20mm |
| Mill Diameter Tolerance | ISO Standard |
| Workpiece Material | all material grade available |
| Adapter Style Machine Side | SHANK |
| Coating Material | TSIAN |
| Helix Angle | 30 ,45,60 |
| Shank Diameter | 1mm to 20mm |
| Number Of Flutes | 2F,3F,4F |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 6065 / Piece Get Latest Price
| Cutter Diameter | 10 mm |
| Cutting Diameter | 10 mm |
| Number of Flutes | 4 Flute |
| End Type | Square End |
| Overall Length | 150 mm |
| Overall Length (OAL) | 150 mm |
| Cutting Length | 55 |
| Flute Length | 55MM |
| Hardness (HRC) | 55 HRC |
| Coating | TiAlN |
| Shank Diameter | 10 mm |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 17388 / Piece Get Latest Price
| Cutter Diameter | 18 |
| Cutting Diameter | 18 |
| Number of Flutes | 4 Flute |
| End Type | Square End |
| Overall Length | 150 mm |
| Overall Length (OAL) | 150 mm |
| Cutting Length | 80 |
| Flute Length | 80 |
₹ 1700 / Piece Get Latest Price
| Material | Carbide |
| Length | standard, Long , Extra Long |
| Brand | IZON |
| Finishing | roughing |
| Condition | Finished |
Minimum order quantity: 5 Piece
Nilesh Dosani (Director)
N K Engineering Co
Bizhub Comercial Complex,, Office No-201,, Nr.Pearl Woman Hospital,, Opp.Tapovan School, 150-Feet Ring Road
Rajkot - 360004, Gujarat, India