Pioneers in the industry, we offer cnmg turning insert, cnc turning inserts, tnmg 160412 43 dc015, 3 flute end mill, 4 flute solid carbide end mills and tnmg insert for turning from India.
₹ 190 / Piece Get Latest Price
| Type | CNMG |
| Material | carbide |
| Usage/Application | CNC Machine |
| Inscribed Circle Diameter | 12 |
| Insert Included Angle | 80 |
| Coating | PVD |
₹ 105 / Piece Get Latest Price
| Type | TNMG |
| Material | Carbide |
| Usage/Application | CNC Machine |
| Hardness | 50-60 HRC |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Technique | Hot Rolled |
₹ 140 / Piece Get Latest Price
| Type | TNMG |
| Usage/Application | CNC Machine |
| Brand | DURACARB |
| Material | Carbide |
| Coating | CVD |
| Number Of Flutes | 6 |
| Overall Length Oal | 16 |
| Material Grade | Carbide |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
Duracarb make TNMG for MS & BEARING STEEL TURNING.
Best suitable for bearing and forging machining.
₹ 1700 / Piece Get Latest Price
| Material | Carbide |
| No of Flutes | 3 |
| Size | 1 TO 20MM |
| End Type | Square End |
| Diameter | 100 mm |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 1700 / Piece Get Latest Price
| Material | Carbide |
| End Type | Ball Nose End |
| Size | 1 TO 20MM |
| Coating | Coated |
| Length Of Cut | 70 mm |
| Finish Type | Finishing |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 125 / Piece Get Latest Price
| Type | TNMG |
| Material | Tungsten Carbide |
| Usage/Application | CNC Machine |
| Shape | Triangle |
| Coating | Golden |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Grade | LF 9018 |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 360 / Piece Get Latest Price
| Type | TNMG |
| Usage/Application | Machinery Processing |
| Material | Carbide |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | MISTUBISHI |
| Coating | PVD |
| Number Of Flutes | 3 |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 115 / Piece Get Latest Price
| Insert Application | Turning |
| Insert Shape | CCMT |
| Grade | Universal Grade |
| Usage/Application | Industrial |
| Workpiece Material | Cast Iron, Stainless Steel, Steel |
| Material | Carbide |
| Coating | CVD |
| Brand | Ceratizit |
| Material Grade | Carbide |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 220 / Piece Get Latest Price
| Insert Application | Turning |
| Insert Shape | TNMG |
| TaeguTec Grade | CT3000 |
| Usage/Application | Industrial |
| Workpiece Material | Stainless Steel, Steel |
| Coating | PVD |
| Material | Carbide |
| Type | Straight Shank |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 110 / Piece Get Latest Price
| Type | APMT |
| Material | Carbide |
| Usage/Application | CNC Machine |
| Coating | PVD |
| Corrosion Resistant | yes |
| Surface Finishing | finished |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | CNC Machine |
| Brand | Taegutec |
| Number Of Flutes | 2 |
| Material Grade | CERMET |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
Cermet Inserts for Finish Turning of Steel and Stainless in grade CM20 (P15, M15, K15) provides superb surface finish under stable conditions resulting in excellent productivity and predictable tool life, outstanding performance when finishing Stainless.
₹ 220 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Carbide |
| Type | Taper Point |
| Coating | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
Use for stainless steel, cast iron and aluminum.CRM thareding insert for industrial. use for steel,cast and etc....
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| End Type | Square End |
| Diameter | 100 mm |
| No of Flutes | 3 |
| Length Of Cut | 25 mm |
| Coating | Coated |
| Finish Type | Finishing |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 220 / Piece Get Latest Price
| Milling Type | Face Milling |
| Type | APMT |
| Material | Carbide |
| Usage/Application | Industrial |
Minimum order quantity: 10 Piece
Use for stainless steel, cast iron and aluminum.CRM thareding insert for industrial. use for steel,cast and etc...
₹ 130 / Piece Get Latest Price
| Type | TNMG |
| Material | Carbide |
| Usage/Application | CNC Machine |
| Coating | CVD |
Minimum order quantity: 10 Piece
Izon Make Tnma all size inserts for turning application.
best for finishing and roughing useful inserts.
₹ 180 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Thickness | 2-6mm |
| Design Type | Milling Insert |
| Is It Corrosion Resistant | Corrosion Resistant |
| Shape | Rectangle |
| Pack Type | Box |
| Diameter | 8 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Carbide |
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Material | Carbide |
| Brand | ZCCT |
| Type | ROUND |
| Usage/Application | CNC Machine |
| Material Grade | Carbide |
| Coating | CVD |
| Number Of Flutes | 12 |
| Height | 4MM |
| Surface Finishing | FINE |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Material | Carbide |
| Brand | SUMITOMO |
| Type | 60 DEGREE |
| Usage/Application | Industrial |
| Material Grade | Carbide |
| Coating | PVD |
| Number Of Flutes | 6 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | CNC Machine |
| Material | Carbide |
| Brand | Cdbp |
| Coating | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2087 / Piece Get Latest Price
| Color | Silver |
| Material | SOLID CARBIDE |
| Size | 10X25X75 |
| Diameter | DIA 10MM |
| Grade | 55 HRC |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 130 / Piece Get Latest Price
| Type | TNMG |
| Usage/Application | Industrial |
| Coating | CVD |
| Material | Carbide |
₹ 700 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | CNC Machine |
| Brand | SUMITOMO |
| Material Grade | CBN |
| Corner radius | 0.4/0.8/1.2 |
| Hardness | UP TO 60HRC |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 650 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Material | pcd |
| Brand | Izon |
| Coating | Diomond |
| Material Grade | Non ferrous |
₹ 699 / Piece Get Latest Price
| Tip Shape | Triangle |
| CBN Type | Brazed CBN |
| Tip Size | 16 mm |
| Insert Shape | TNGA |
| Tip Material | CBN |
| Grade | High CBN |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | CNC Machine |
| Workpiece Material | Powder Metal, Cast Iron, Hardened Steel |
| Application | Interrupted Cut, Hard Turning |
| Type | Straight Shank |
| Country of Origin | Made in India |
| Cutting Condition | Continuous Cut, Heavy Interrupted |
Minimum order quantity: 10 Piece
We are able to attain the maximum satisfaction of our prestigious clients by providing them with the high-quality range of products which we provide in several specifications within the minimum time period and at most reasonable rates. Some of the unique features which have given us the lead in this industry are listed below
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | Solid Carbide |
| Type | Taper Point |
| Usage/Application | Industrial |
| Coating | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
Nilesh Dosani (Director)
N K Engineering Co
Bizhub Comercial Complex,, Office No-201,, Nr.Pearl Woman Hospital,, Opp.Tapovan School, 150-Feet Ring Road
Rajkot - 360004, Gujarat, India