Leading Wholesale Trader of cnc vmc cutting tool and holder, btjnl 2020 k16 (tnmg16), btjnr 2525 m16 (tnmg16) and s25r svunl - 12 (vnmg12) from Rajkot.
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Size/Dimension | 25*25 mm |
| Type Required | CNC Tool Holder |
| Material | CARBIDE |
| Brand | ELEVATE |
| Color | BLACK |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1120 / Piece Get Latest Price
| Holder Type | Turning |
| Shank Type | Square |
| Shank Size | 20x20 mm |
| Tool Clamping | Side Lock |
| Coolant Type | No Coolant |
| Application | Turning |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 1260 / Piece Get Latest Price
| Holder Type | Turning |
| Insert Shape | TNMG |
| Shank Type | Square |
| Shank Size | 25x25 mm |
| Orientation | Right Hand |
| Tool Clamping | SCREW CLAPM |
| Coolant Type | No Coolant |
| Application | Turning |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 1400 / Piece Get Latest Price
| Shank Diameter | 25 mm |
| Min Boring Diameter | 31.5 |
| Material Grade | TOOL STEEL |
| Insert Shape | VNMG 12 |
| Overall Length | 200 mm |
| Coolant Type | No Coolant Hole |
Minimum order quantity: 5 Piece
High-precision CNC VMC tooling designed for reliable performance and durability in modern machining operations. Ideal for milling, drilling, and cutting applications, these tools deliver excellent accuracy, smooth finishing, and longer tool life. Built with high-quality materials, they ensure stable performance, improved productivity, and consistent results for industrial manufacturing and engineering applications.
Nilesh Dosani (Director)
N K Engineering Co
Bizhub Comercial Complex,, Office No-201,, Nr.Pearl Woman Hospital,, Opp.Tapovan School, 150-Feet Ring Road
Rajkot - 360004, Gujarat, India