Prominent & Leading Wholesale Trader from Rajkot, we offer carbide flat end mill cutter, end mills 55 hrc, 4 flute solid carbide end mills, solid carbide end mills and diamond coated end mill.
₹ 1300 / Piece Get Latest Price
| End Type | Square End |
| No of Flutes | 4 |
| Coating | Coated |
| Length Of Cut | 25 mm |
| Finish Type | Finishing |
₹ 1475 / Piece Get Latest Price
| End Type | Square End |
| No of Flutes | 4 |
| Coating | Coated |
| Length Of Cut | 15 mm |
| Finish Type | Finishing |
₹ 7410 / Piece Get Latest Price
| Cutter Diameter | 13 |
| Cutting Diameter | 13mm |
| Number of Flutes | 4 Flute |
| End Type | Square End |
| Overall Length | 100 mm |
| Overall Length (OAL) | 100 mm |
| Flute Length | 45 |
₹ 4076 / Piece Get Latest Price
| Cutter Diameter | 8 mm |
| Cutting Diameter | 8 mm |
| Number of Flutes | 4 Flute |
| End Type | Square End |
| Overall Length | 150 mm |
| Overall Length (OAL) | 150 mm |
| Cutting Length | 35 |
| Flute Length | 50 mm |
| Hardness (HRC) | 55 HRC |
| Coating | TiAlN |
| Shank Diameter | 8 mm |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2593 / Piece Get Latest Price
| Cutter Diameter | 6 mm |
| Cutting Diameter | 6 mm |
| Number of Flutes | 4 Flute |
| End Type | Square End |
| Overall Length | 150 mm |
| Overall Length (OAL) | 150 mm |
| Cutting Length | 45 |
| Flute Length | 45MM |
| Hardness (HRC) | 55 HRC |
| Coating | TiAlN |
| Shank Diameter | 6 mm |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 21313 / Piece Get Latest Price
| Cutter Diameter | 20 mm |
| Cutting Diameter | 20 mm |
| Number of Flutes | 4 Flute |
| End Type | Square End |
| Overall Length | 150 mm |
| Overall Length (OAL) | 150 mm |
| Flute Length | 80 |
₹ 13688 / Piece Get Latest Price
| Cutter Diameter | 16 mm |
| Cutting Diameter | 16 mm |
| Number of Flutes | 4 Flute |
| End Type | Square End |
| Overall Length | 150 mm |
| Overall Length (OAL) | 150 mm |
| Flute Length | 80 |
Minimum order quantity: 10 Piece
Hard Material Machining
Suitable for materials like hardened steel (up to 55–60 HRC), alloy steel, and tool steel.
High-Speed Machining
Performs well at higher speeds with stable cutting and less chatter.
Semi-Finishing Operations
Removes moderate material while maintaining good surface quality.
Dry Machining / Minimum Lubrication
Works efficiently with coating, reducing need for heavy coolant.
Precision Components
Used in industries requiring tight tolerances like automotive, aerospace, and die & mold.
₹ 1617 / Piece Get Latest Price
| Cutter Diameter | 6 mm |
| Cutting Diameter | 6 mm |
| Number of Flutes | 4 Flute |
| End Type | Square End |
| Overall Length | 100 mm |
| Overall Length (OAL) | 100 mm |
| Flute Length | 30 mm |
| Hardness (HRC) | 55 HRC |
| Coating | TiAlN |
₹ 3708 / Piece Get Latest Price
| Cutter Diameter | 10 mm |
| Cutting Diameter | 10 mm |
| Number of Flutes | 4 Flute |
| End Type | Square End |
| Overall Length | 100 mm |
| Overall Length (OAL) | 100 mm |
| Flute Length | 40 mm |
₹ 840 / Piece Get Latest Price
| Cutter Diameter | 4 mm |
| Cutting Diameter | 4 mm |
| Number of Flutes | 4 Flute |
| End Type | Square End |
| Overall Length | 75 mm |
| Overall Length (OAL) | 75 mm |
| Flute Length | 12 mm |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 8523 / Piece Get Latest Price
| Cutter Diameter | 12 mm |
| Cutting Diameter | 12 mm |
| Number of Flutes | 4 Flute |
| End Type | Square End |
| Overall Length | 150 mm |
| Overall Length (OAL) | 150 mm |
| Flute Length | 55 |
| Hardness (HRC) | 55 HRC |
| Shank Diameter | 12 mm |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 384 / Piece Get Latest Price
| Cutter Diameter | 4 mm |
| Cutting Diameter | 4 mm |
| Number of Flutes | 4 Flute |
| End Type | Square End |
| Overall Length (OAL) | 50 mm |
| Flute Length | 12 mm |
| Hardness (HRC) | 55 HRC |
₹ 6011 / Piece Get Latest Price
| Cutter Diameter | 12 mm |
| Number of Flutes | 4 Flute |
| End Type | Square End |
| Overall Length | 100 mm |
| Cutting Length | 45 |
| Max. Workpiece Hardness | 65 HRC |
| Shank Diameter | 12 mm |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1662 / Piece Get Latest Price
| Cutter Diameter | 5 mm |
| Cutting Diameter | 5 mm |
| Number of Flutes | 4 Flute |
| End Type | Square End |
| Overall Length | 75 mm |
| Overall Length (OAL) | 75 mm |
| Flute Length | 18 |
₹ 840 / Piece Get Latest Price
| Cutting Diameter | 3 mm |
| Number of Flutes | 4 Flute |
| End Type | Square End |
| Overall Length (OAL) | 75 mm |
| Flute Length | 10 |
| Hardness (HRC) | 55 HRC |
| Coating | TiAlN |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2558 / Piece Get Latest Price
| Cutter Diameter | 8 mm |
| Number of Flutes | 4 Flute |
| End Type | Square End |
| Overall Length | 75 mm |
| Cutting Length | 25 mm |
| Max. Workpiece Hardness | 65 HRC |
| Shank Diameter | 8 mm |
₹ 10567 / Piece Get Latest Price
| Cutter Diameter | 14 |
| Cutting Diameter | 14 |
| Number of Flutes | 4 Flute |
| End Type | Square End |
| Overall Length | 150 mm |
| Overall Length (OAL) | 150 mm |
| Flute Length | 60 |
| Hardness (HRC) | 55 HRC |
| Coating | TiAlN |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 11391 / Piece Get Latest Price
| Cutter Diameter | 18 |
| Cutting Diameter | 18 |
| Number of Flutes | 4 Flute |
| End Type | Square End |
| Overall Length | 100 mm |
| Overall Length (OAL) | 100 mm |
| Flute Length | 45 |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 5268 / Piece Get Latest Price
| Cutter Diameter | 12 mm |
| Cutting Diameter | 12 mm |
| Number of Flutes | 4 Flute |
| End Type | Square End |
| Overall Length | 100 mm |
| Overall Length (OAL) | 100 mm |
| Flute Length | 45 |
₹ 2765 / Piece Get Latest Price
| Cutter Diameter | 8 mm |
| Number of Flutes | 4 Flute |
| End Type | Square End |
| Overall Length | 100 mm |
| Max. Workpiece Hardness | 55 HRC |
₹ 3858 / Piece Get Latest Price
| Cutter Diameter | 12 mm |
| Cutting Diameter | 12 mm |
| Number of Flutes | 4 Flute |
| End Type | Square End |
| Overall Length (OAL) | 75 mm |
| Flute Length | 30 mm |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 2694 / Piece Get Latest Price
| Cutter Diameter | 10 mm |
| Cutting Diameter | 10 mm |
| Number of Flutes | 4 Flute |
| End Type | Square End |
| Overall Length (OAL) | 75 mm |
| Flute Length | 25 mm |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1410 / Piece Get Latest Price
| Cutter Diameter | 7 |
| Cutting Diameter | 7mm |
| Number of Flutes | 4 Flute |
| End Type | Square End |
| Overall Length (OAL) | 60 mm |
| Flute Length | 25 mm |
₹ 738 / Piece Get Latest Price
| Cutter Diameter | 5 mm |
| Cutting Diameter | 5 mm |
| Number of Flutes | 4 Flute |
| End Type | Square End |
| Overall Length (OAL) | 50 mm |
| Flute Length | 12 mm |
₹ 3548 / Piece Get Latest Price
| Cutter Diameter | 10 mm |
| Cutting Diameter | 10 mm |
| Number of Flutes | 4 Flute |
| End Type | Square End |
| Overall Length (OAL) | 75 mm |
| Flute Length | 25 mm |
₹ 13040 / Piece Get Latest Price
| Cutter Diameter | 18 |
| Cutting Diameter | 18 |
| Number of Flutes | 4 Flute |
| End Type | Square End |
| Overall Length (OAL) | 100 mm |
| Flute Length | 45 |
₹ 8448 / Piece Get Latest Price
| Cutter Diameter | 14 |
| Cutting Diameter | 14 |
| Number of Flutes | 4 Flute |
| End Type | Square End |
| Overall Length (OAL) | 100 mm |
| Flute Length | 45 |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 10543 / Piece Get Latest Price
| Cutter Diameter | 16 mm |
| Cutting Diameter | 16 mm |
| Number of Flutes | 4 Flute |
| End Type | Square End |
| Overall Length (OAL) | 100 mm |
| Flute Length | 45 |
₹ 993 / Piece Get Latest Price
| Cutter Diameter | 3 mm |
| Number of Flutes | 4 Flute |
| End Type | Square End |
| Overall Length | 75 mm |
₹ 993 / Piece Get Latest Price
| Cutter Diameter | 4 mm |
| Cutting Diameter | 4 mm |
| Number of Flutes | 4 Flute |
| End Type | Square End |
| Overall Length (OAL) | 75 mm |
| Flute Length | 16 mm |
₹ 1375 / Piece Get Latest Price
| Cutter Diameter | 6 mm |
| Number of Flutes | 4 Flute |
| End Type | Square End |
| Overall Length | 75 mm |
| Cutting Length | 24 |
₹ 2238 / Piece Get Latest Price
| Cutting Diameter | 8 mm |
| Number of Flutes | 4 Flute |
| End Type | Square End |
| Overall Length (OAL) | 60 mm |
| Flute Length | 20 mm |
₹ 2307 / Piece Get Latest Price
| Cutter Diameter | 8 mm |
| Number of Flutes | 3 Flute |
| End Type | Square End |
| Overall Length | 75 mm |
| Cutting Length | 30 mm |
₹ 1350 / Piece Get Latest Price
| Cutter Diameter | 6 mm |
| Number of Flutes | 3 Flute |
| End Type | Square End |
| Overall Length | 75 mm |
| Cutting Length | 25 mm |
₹ 7984 / Piece Get Latest Price
| Cutter Diameter | 14 |
| Number of Flutes | 3 Flute |
| End Type | Square End |
| Overall Length | 100 mm |
| Cutting Length | 45 |
Nilesh Dosani (Director)
N K Engineering Co
Bizhub Comercial Complex,, Office No-201,, Nr.Pearl Woman Hospital,, Opp.Tapovan School, 150-Feet Ring Road
Rajkot - 360004, Gujarat, India