Leading Wholesale Trader of 4 flute solid carbide end mills, flute end mill, carbide end mill cutter, solid carbide end mill cutter, solid carbide rougher and 4 flute end mill from Rajkot.
₹ 1725 / Piece Get Latest Price
| Cutting Diameter | 12 mm |
| Mill Diameter | 0-20mm |
| End Type | Square End |
| Brand | IZON |
| Diameter Range | 0-20mm |
| Number Of Flutes | 2 &4 |
| Length of Cut Range | 10-250 |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 3036 / Piece Get Latest Price
| Material | Carbide |
| Diameter | 100 mm |
| No of Flutes | 4 |
| Size | 12mm |
| End Type | Square End |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| End Type | Square End |
| No of Flutes | 4 |
| Length Of Cut | 25 mm |
| Coating | Coated |
| Finish Type | Finishing |
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| End Type | Square End |
| No of Flutes | 4 |
| Overall Length | 150MM |
| Coating | Coated |
| Finish Type | Finishing |
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| End Type | Square End |
| Coating | Coated |
| Length Of Cut | 15 mm |
Our 4 Flutes End mills are used for general milling applications, including cutting slots, profiling, and Plunge Cutting. Carbide end mills are extremely heat resistant and used for highly hardened materials such as iron, alloys, etc.
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Material | Solid carbide |
| Color | Black |
| Size | 10x25x75 |
| Diameter | 10mm |
| Packaging Type | 55HRC |
₹ 1475 / Piece Get Latest Price
| Material | Carbide |
| Diameter | 100 mm |
| No of Flutes | 4 |
| Size | 1 to 20mm |
| End Type | Square End |
Minimum order quantity: 10 Piece
Our 4 Flutes End mills are used for general milling applications, including cutting slots, profiling, and Plunge Cutting. Carbide end mills are extremely heat resistant and used for highly hardened materials such as iron, alloys, etc.
₹ 2300 / Piece Get Latest Price
| End Type | Square End |
| Overall Length | 75/100/150 |
| Coating | Coated |
| Length Of Cut | 25 mm |
| Finish Type | Finishing |
₹ 3215 / Piece Get Latest Price
| Cutting Diameter | 12 mm |
| Diameter | 12mmx 75 mm |
| End Type | Square End |
| No of Flutes | 4 |
| Length Of Cut | 25 mm |
| Finish Type | Finishing |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
Our 4 Flutes End mills are used for general milling applications, including cutting slots, profiling, and Plunge Cutting. Carbide end mills are extremely heat resistant and used for highly hardened materials such as iron, alloys, etc.
₹ 2688 / Piece Get Latest Price
| Cutting Diameter | 10 mm |
| End Type | Square End |
| Overall Length | 75/100/150 |
| Length Of Cut | 25 mm |
| Finish Type | Finishing |
Minimum order quantity: 10 Piece
Our 4 Flutes End mills are used for general milling applications, including cutting slots, profiling, and Plunge Cutting. Carbide end mills are extremely heat resistant and used for highly hardened materials such as iron, alloys, etc.
₹ 3058 / Piece Get Latest Price
| Color | Silver |
| Material | 55 HRC BALLNOSE |
| Size | 10X25X75 |
| Diameter | 10MM |
| Grade | 55HRC |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 160 / Piece Get Latest Price
| Material | Solid Carbide |
| Type | TNMG |
| Coating | PVD |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Cdbp |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 1350 / Piece Get Latest Price
| Overall Length | 75/100/150 |
| Number Of Flutes | 4 |
| End Type | Square End |
| Length Of Cut | 25MM |
| Coating | Coated |
| Finish Type | Finishing |
₹ 1475 / Piece Get Latest Price
| Grade | 55 hrc |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Type | Taper Point |
| Material | Carbide |
| Usage/Application | Industrial |
| Coating | Polished |
| Material Grade | Suitable for non ferrous |
Minimum order quantity: 2 Piece
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Material | Carbide |
| No of Flutes | 4 |
| End Type | Square End |
| Corner Radius | R1/0.5 |
| Oal | 75/100/150 |
₹ 450 / Piece Get Latest Price
| Type | Taper Point |
| Material | CARBIDE INSERTS |
| Usage/Application | CNC Machine |
| Coating | PVD |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
Nilesh Dosani (Director)
N K Engineering Co
Bizhub Comercial Complex,, Office No-201,, Nr.Pearl Woman Hospital,, Opp.Tapovan School, 150-Feet Ring Road
Rajkot - 360004, Gujarat, India