Our product range includes a wide range of carbide end mill cutter 12 mm 4 flute, 16 mm solid carbide end mill, 4 flute endmill izon, 45 hrc flute end cutter, indexable u drills and solid carbide drill.
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| End Type | Square End |
| No of Flutes | 4 |
| Overall Length | 75/100/150 |
| Length Of Cut | 25 mm |
| Coating | Coated |
| Finish Type | Finishing |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| End Type | Square End |
| No of Flutes | 4 |
| Length Of Cut | 70 mm |
| Coating | Coated |
| Finish Type | Finishing |
₹ 2250 / Piece Get Latest Price
| Material | Carbide |
| No of Flutes | 4 |
| Size | 1TO20MM |
| End Type | Square End |
| Diameter | 100 mm |
₹ 922 / Piece Get Latest Price
| Cutter Diameter | 10 mm |
| Number Of Flutes | 4 Flute |
| Material Grade | Carbide |
| End Type | Square End |
| No of Flutes | 4 |
| Coating | Coated |
| Length Of Cut | 15 mm |
| Finish Type | Finishing |
Our 4 Flutes End mills are used for general milling applications, including cutting slots, profiling, and Plunge Cutting. Carbide end mills are extremely heat resistant and used for highly hardened materials such as iron, alloys, etc.
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Metal Drilling |
| Flute Length | 2D/3D/4D |
| Size | Up to 60MM |
| Tensile Strength | STANDARD |
| Brand | IZON CHAUNRUN |
| Surface Finishing | Finished |
| Usage | DRILLING |
| Quantity Per Packet | 1nos |
₹ 750 / Piece Get Latest Price
| Size | 6mm |
| Material | Solid Carbide |
| Brand | IZON |
| Length | 60 mm |
| Color | BLUE |
Nilesh Dosani (Director)
N K Engineering Co
Bizhub Comercial Complex,, Office No-201,, Nr.Pearl Woman Hospital,, Opp.Tapovan School, 150-Feet Ring Road
Rajkot - 360004, Gujarat, India